Ciekawostki Edukacja Kultura i zwyczaje

Wieża Eiffla – ciekawostki

Wieża Eiffla, zwana również Żelazną Damą Paryża, to obowiązkowy punkt każdego turysty odwiedzającego stolicę Francji. Ten symbol ponadczasowej tymczasowości, synonim romantyczności i stały bywalec niejednej komedii romantycznej obchodzi w tym roku swoje 130 urodziny. I patrząc na to, że ta staruszka jest najpopularniejszym płatnym zabytkiem na świecie, możemy jej życzyć nie stu, lecz dwustu lub więcej lat! A życzenia się przydadzą, bowiem już teraz Wieża przeżywa najpracowitsze lata swojego życia, będąc odwiedzaną przez 6 mln turystów rocznie! A co trzeba wiedzieć o wieży Eiffla? Sprawdź, co wypada wiedzieć o najsłynniejszej instalacji świata!

Najwyższa konstrukcja Paryża

Wieża Eiffla wysokość to aż 324 metry, zaś sama konstrukcja podzielona jest na aż 3 tarasy widokowe dostępne dla zwiedzających. Będąca najwyższą konstrukcją czasów swojego powstania, dziś plasuje się na 5. miejscu wśród najwyższych budowli Francji. Jednak w Paryżu wciąż nie ma sobie równych!

Wieża miała zostać rozebrana po 20 latach

Wieża powstała na potrzeby paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku, wtedy też zyskała pozwolenie na 20 lat. Miała być symbolem nowoczesności i zaawansowania technicznego Francji wobec innych państw Europy, zaś przed planowaną rozbiórką uratował ją… telegraf bezprzewodowy zainstalowany na jej szczycie, który stał się źródłem łączności podczas wojny.

Na szczycie wieży znajduje się pracownia Gustave’a Eiffla

Wieża Eiffla ciekawostki wiąże z wieloma znanymi osobowościami – jedną z nich był Thomas Edison. Ten wynalazca żarówki i kinetoskopu, zwany przez Amerykanów ojcem kinematografii, był jako jeden z nielicznych gościem niezwykłego apartamentu mieszczącego się na samym szczycie konstrukcji. Pracownia wybudowana na polecenie Gustave’a Eiffel była przestrzenią zarezerwowaną jedynie dla architekta i jego przyjaciół i do dziś jest owocem pożądania niejednego bogacza!

Wieża Eiffla wciąż rośnie

Wieża Eiffla wysokość zawdzięcza konstrukcji liczącej 10 100 ton, na którą składają się kraty wykonane z kutej stali. Jednak nie zawsze jest ona jednakowa. Wieża, wykonana z materiału wrażliwego na zmiany temperatury, w miesiącach letnich potrafi się wydłużyć aż o 15 cm!

Wieża Eiffla cennik uzależniła od sposobu wejścia

Chcesz zaoszczędzić na biletach? Wybierz wejście schodami! Do tego zachęcają zarządcy budynku, którzy uzależnili Wieża Eiffla cennik od sposobu wejścia na taras widokowy. Wspinając się po schodach możemy nie tylko spalić zbędne kalorie, lecz także zapłacić o połowę mniej w porównaniu z biletem uprawniającym do wjechania windą. Warto jednak pamiętać, że 1665 stopni przeznaczonych dla najwytrwalszych poprowadzi nas jedynie na 2. poziom z tarasem widokowym – na sam szczyt możemy dojechać już tylko wagonikiem.

Wieża Eiffla ma… żonę

Od 2007 r. wieża Eiffla nie jest już singielką. Ślub, który odbił się głośnym echem w światowej prasie, zorganizowała Amerykanka – Erica LaBrie. Kobieta, która określa się obiektofilką, na dowód miłości do konstrukcji zmieniła również nazwisko, przyjmując miano Erici Eiffel.

Wieża jest malowana co 7 lat

Wieża Eiffla ciekawostki zawdzięcza swojemu wyjątkowemu twórcy, Gustave’owi Eiffelowi. Choć nie był on pomysłodawcą konstrukcji, a jedynie zakupił prawa autorskie do projektu Maurice Koechlin i Émile Nouguier, darzył wieżę niezwykłą uwagą. Troska o Wieżę zaszła na tyle daleko, że Eiffel pozostawił szereg instrukcji dotyczących jej konserwacji, a jedną z nich było regularne odmalowywanie konstrukcji, które miało się odbywać regularnie co 7 lat. Obecnie proces rewitalizacji zajmuje ponad rok, zaś ilość zużytej farby szacuje się na 60 ton!

Jak wiatr wpływa na wieżę Eiffla?

Wieża Eiffla wysokość, która imponuje niejednemu turyście, musiała okupić dużą podatnością na zmiany pogodowe. W niektóre dni szczyt wieży potrafi się odchylić nawet o 6-7 cm. Jak to możliwe? Wpływ na to ma silny wiatr, który w najtrudniejszych warunkach pogodowych może doprowadzić do asymetryczności względem jej podstawy.
4h w kolejce? Nie tym razem!

Duża popularność sprawiła, że wejście na Wieżę zwykle jest poprzedzone czekaniem w długiej kolejce do kasy. Niewiele osób wie, że kolejka ta jest jednak coraz bardziej pieśnią przeszłości, bowiem bilety na tę atrakcję możemy nabyć również online. Sposób ten może zaoszczędzić nie tylko czas, ale i nerwy. A Wieża Eiffla cennik dostępny jest na oficjalnej stronie budynku: (https://www.toureiffel.paris/en/rates-opening-times).

Wieża Eiffla ciekawostki znajdują się w obiegu od 1889 r. A jaka jest Wieża Eiffla wysokość? I czemu jest ona zmienna? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej konstrukcji!

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]