Ciekawostki Kultura i zwyczaje

Francja ciekawostki – sprawdź, co trzeba wiedzieć o V Republice!

Gdzie powstało kino? Skąd pochodzi najdroższe wino? To pytania, które można mnożyć w nieskończoność, zaś odpowiedź jest jedna – Francja! Jeden z najważniejszych ośrodków europejskiej kultury przyciąga turystów z całego świata, którzy w 2018 r. pobili rekord frekwencji – aż 87 milionów odwiedzających, co jest światowym rekordem! Jednak muzea, zamki i królewskie pałace to nie wszystko – w regionie takim jak Francja jedzenie również uznawane jest za dziedzictwo. Traktowane z namaszczeniem, uhonorowane wpisem na światową listę UNESCO. Chcesz się zagłębić we francuskiej kulturze? Poznaj najciekawsze fakty o Francji!

Ciekawostki Francja – zobacz, co trzeba wiedzieć o francuskiej kulturze!

Żaby w kuchni

Gdy myślimy o kraju takim jak Francja ciekawostki i tradycje kulinarne są tym, co przychodzi nam na myśl najczęściej. To tu możemy spróbować osobliwego przysmaku, jakim są żabie udka. Jak głosi legenda, to klasztory były pierwotnym miejscem przyrządzania tego niezwykłego dania – mnisi, którzy zobowiązani byli ograniczać mięso, zaliczali żaby do gatunku ryb, aby bez wyrzutów sumienia objadać się pysznymi żabimi udkami. Z biegiem czasu zwyczaj ten przeniknął do kultury ludowej, a wraz z nią na talerze w domach i restauracjach!

Croissant francuskim przysmakiem? Nic bardziej mylnego!

Dowodem na to, że Francja jedzenie czerpie również od innych kultur, jest jeden z najpopularniejszych francuskich wyrobów cukierniczych. Croissant, przepyszny chrupiący rogalik, przywędrował do stolicy wraz z Marią Antoniną, żoną Ludwika XVI. Jak głosi legenda, jego powstanie zbiega się w czasie z bitwą pod Wiedniem, kiedy to w jednej z austriackich piekarni wymyślono sposób na upamiętnienie oswobodzenia Wiednia spod władzy Turków. Stąd też charakterystyczny kształt ciastka, który nawiązuje do półksiężyca widocznego na fladze Imperium Osmańskiego.

Najdroższe wina świata

Jeśli chodzi o region taki jak Francja jedzenie nie jest jedyną mocną stroną kulinariów. Najlepsze winnice świata znajdują się właśnie nad Sekwaną, zaś Francja, wspólnie z Włochami i Hiszpanią, odpowiada za połowę światowej produkcji wina. Francuzi stawiają zarówno na ilość, jak i na jakość, o czym świadczą ceny ich wyrobów – Cheval Blanc, wyprodukowane w rejonie Bordeaux w roku 1947, wycenia się na ok. 135 tysięcy dolarów za butelkę!

Gołębie pocztowe w służbie narodu – takiej ciekawostki Francja możemy pozazdrościć!

Francuska armia jest jedyną w Europie, która wciąż szkoli ptasich żołnierzy. W hodowlach ulokowanych w Mont-Valérian pod Paryżem ptaki ćwiczone są w przekazywaniu informacji – mają być gwarantem łączności w sytuacjach kryzysowych.

Trzy kolory na fladze – jaka jest ich symbolika?

Francja ciekawostki i tradycje czerpie ze swojej bogatej historii, której częścią była rewolucja francuska. To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiła się flaga w barwach niebieskiej, białej i czerwonej – ma ona stanowić element zjednoczenia ludu z królem. Błękit i czerwień to kolory składające się na herb Paryża, natomiast biel tradycyjnie kojarzona była z autorytetem monarchy. Prosty symbol miał podkreślać wartości rewolucji, prowadzące do zrównania warstw społecznych i powstania republiki.

Ciekawostki Francja monarchiczna

O królach Francji krążą mniej lub bardziej prawdziwe legendy. Wśród najciekawszych plasuje się ta o Ludwiku XIX, który zapisał się na kartach historii… najkrótszym panowaniem w dziejach światowych monarchii. Książę objął tron po abdykacji swojego ojca, Karola X, by 20 minut później dobrowolnie zrzec się korony na rzecz swojego kuzyna.

Zmiany dla przyszłości

Jeśli chodzi o ciekawostki Francja może się pochwalić swoim działaniem na polu ekologii. To właśnie francuski rząd, jako pierwszy kraj na świecie, zabronił wyrzucania i niszczenia jedzenia przez supermarkety. Dzięki zmianie prawa, niesprzedana żywność trafia do organizacji charytatywnych i banków jedzenia.

We Francji powstało kino? Uważaj co mówisz!

Chociaż w masowej świadomości utrwalił się fakt, że pierwszy pokaz projekcji filmowej miał miejsce w grudniu 1895 r., a ojcami kina są bracia August i Louis Lumière, to jednak warto pamiętać, że to tylko część prawdy. Za ojców kina należy uznać bowiem również osoby, które uczyniły z obrazu zjawisko na miarę naszych czasów – bo podczas, gdy bracia Lumière dali technikę, inny francuski pionier – Georges Méliès – wprowadził montaż i fabułę!

Obfitująca w ciekawostki Francja jest najchętniej odwiedzanym krajem świata. A jakie ma Francja ciekawostki i tradycje? Zobacz, z czego słynie Francja i jak smakuje Francja jedzenie!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]